• سال اقتصاد مقاومتی،تولید- اشتغال گرامی باد
خانه » سایر » شهدا » شهید دکتر مصطفی چمران

شهید دکتر مصطفی چمران

چمران از قلب بیروت سوخته و خراب تا قله های بلند کوههای جبل عامل و در مرزهای فلسطین اشغال شده از خود قهرمانیهای بسیاری به یادگار گذاشته و همیشه در قلب محرومین و مستضعفین شیعه جای گرفته است .

شهید چمران

.

تولد : ۱۸ اسفند ۱۳۱۱ قم
تحصیلات : دکترای الکترونیک و فیزیک پلاسما
مسؤولیت : وزیر دفاع
شهادت : ۳۱ خرداد ۱۳۶۰ دهلاویه
مزار : تهران ، بهشت زهرا

.

.

در مسیر زندگی

آن بزرگوار در سال ۱۳۱۱ در شهر مقدس قم به دنیا آمد
دوران کودکی و تحصیلات ابتدایی را در تهران گذراند و به عنوان دانش آموز ممتاز دبیرستان البرز، به دانشکده فنی راه یافت.
در سال ۱۳۳۶ با احراز رتبه اول در دانشکده فنی دانشگاه تهران در رشته الکترونیک فارغ التحصیل شد.

در سال ۱۳۳۷ با استفاده از بورس تحصیلی شاگردان ممتاز به آمریکا اعزام شد.

پس از تحقیقات علمی در جمع معروف ترین دانشمندان جهان دردانشگاه برکلی کالیفرنیا ، با ممتازترین درجه علمی موفق به اخذ دکترای الکترونیک و فیزیک پلاسماگردید.

در سال ۱۳۴۲ پس از قیام خونین ۱۵ خرداد ، در اقدامی جسورانه و در حالی که می توانست به عنوان یکی از بزرگترین دانشمندان جهان دارای یک زندگی کاملاً مرفه در آمریکا باشد ؛ اما به جهت احساس تکلیف در مقابل دین خود ، رهسپار مصر شد .

در آن جا به مدت دو سال ، سخت ترین دوره های چریکی و جنگ های پارتیزانی را آموخت و به عنوان بهترین شاگرد این دوره انتخاب شد . در سال ۱۳۵۰ جهت ایجاد پایگاه چریکی مستقل برای تعلیم رزمندگان ایرانی و مبارزه بر علیه صهیونیزم اشغال گر به کشور لبنان عزیمت کرد.

درآن جا به کمک امام موسی صدر، رهبر شیعیان لبنان ، سازمان امل را پی ریزی کرد و به عنوان یک چریک تمام عیار در مقابل اسراییل خون خوار به مبارزه پرداخت.

در سال ۱۳۵۶ با زنی به نام « غاده جابر » که دختر یکی از تاجران ثروتمند لبنانی بود ، ازدواج کرد . در سال ۱۳۵۷ با پیروزی ا نقلاب اسلامی به ایران بازگشت و در مدت کوتاهی توانست با توکل برخدا و ایمان و اعتقادی راسخ ، و به کار بستن تمام اندوخته علمی و تجربی خود ، مسئولیتهای بزرگی را بر دوش گرفته و اقدامات مؤثری را در جهت تثبیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران به انجام رساند.

از برجسته ترین مسئولیت ها و خدمات وی ، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

وزیر دفاع ، نماینده مردم تهران در اولین دوره مجلس شورای اسلامی ، نماینده امام در شورای عالی دفاع ، فرمانده جنگهای نامنظم ، پاکسازی منطقه کردستان و آزادی شهر پاوه از لوث وجود دشمنان.

سرانجام در تاریخ ۳۱ خرداد ۱۳۶۰ در حالی که از پرواز عارفانه خود کاملاً آگاه بود ، به سوی قربانگاه عشق حرکت کرد و در منطقه دهلاویه حوالی شهر سوسنگرد ، بر اثراصابت ترکش خمپاره های دشمن شهد شیرین شهادت را نوشید.

ارسال یک دیدگاه

پیــرو - سایت اطلاع رسانی پایگاه مقاومت بسیج چهارده معصوم (ع) - شهرک دانشگاه تهران                                                               

بازگشت به بالا